wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Wysokościomierz suwmiarkowy, początki istnienia

Kategorie

Producenci

Kontakt

 • ALNAR Jarosław Kot
  NIP: 966-027-72-73
 • E-mail:alnar@alnar.pl
 • Telefon85-733-35-04
  790-781-454
  502-329-994
 • Godziny działania sklepupn-pt: 8 - 17 sobota: 8 - 14

Wysokościomierz suwmiarkowy, początki istnienia

Istnieje wiele różnych rodzajów wysokościomierzy. Te najpowszechniejsze to:

 • okładowe – są to wysokościomierze najczęściej spotykane w statkach powietrznych,

 • barometrowe – podobne do wysokościomierzy pokładowych, które jednak są czulsze i działają na przekładnie ciśnieniową,

 • suwmiarkowe – które są typowym urządzeniem mierniczym wykorzystywanym głównie w inżynierii.

Rzecz jasna każda z tych grup wysokościomierzy dzieli się na większe lub mniejsze podgrupy. Wysokościomierze suwmiarki mogą być liniałowe, analogowe czy cyfrowe. Od stopnia zaawansowania technicznego tego urządzenia mierniczego zależy także ile i jaką pracę są one w stanie wykonać. Jednak ich główne i podstawowe zadanie to: mierzyć wysokość określanego przedmiotu.

Suwmiarka wysokościomierzowa i jej budowa

Suwmiarki są urządzeniami stosunkowo prostymi. Składają się z:

 • podstawy – jest to najczęściej rodzaj podestu wykonanego ze stabilnego materiału, który ma wypoziomować sam wysokościomierz,

 • prowadnicy – z podziałką. W zależności od modelu mogą być stosowane bardzo różne podziałki w tymże urządzeniu mierniczym,

 • ramienia – najczęściej przesuwnego,

 • noniusza – jest to rodzaj pomocniczej podziałki. Najczęściej dzięki noniuszowi możliwe jest odczytanie ułamkowych części podziałki głównej na wysokościomierzu,

 • śrub – naciskowej, zaciskowej i nastawnej.

Są to rzecz jasna główne a raczej podstawowe elementy wysokościomierzy suwmiarkowych. W zależności od rodzaju i typu wysokościomierza suwmiarkowego, poszczególne elementy mogą się nieznacznie różnić.

Mierzenie za pomocą wysokościomierza

Za pomocą wysokościomierza można mierzyć zarówno dane przedmioty jak i wykonywać odniesienia ich wysokości na tak zwanych ‘płytach traserskich’.

Płyty traserskie zwane inaczej pomiarowymi najczęściej wykonane są z żeliwa. Spotykane są także płyty z ceramiki, szkła czy z granitu. Oczywiście mogą być różnej wysokości i grubości. Płyty poza swoim głównym zadaniem, jakim jest odniesienie pomiaru do konkretnego przedmiotu lub jego elementu, wykorzystywane są chociażby do uzyskiwania dokładnego pomiaru kąta. Taki pomiar wykonuje się przede wszystkim za pomocą liniału. Zdarza się, że przy odpowiednim wyliczeniu można też wykonać pomiar za pomocą cyrkla, sinuśnicy, poziomicy lub innych przyrządów mierniczych, które mają możliwość wykazania konkretnego kąta.

Liniał sinusowy, wysokościomierz i płyta traserska pozwalają określić dokładną wysokość, opisać konkretne kąty a przy tym wszystko dokładnie i precyzyjnie zmierzyć. Oczywiście obliczenia są zależne od skali podziałki, jednak warto zaznaczyć, że granica błędu przy najprecyzyjniejszych urządzeniach nie przekracza 0.001mm.

Suwmiarka pomiarowa, przyrząd nie tylko dla profesjonalistów

Wysokościomierz suwmiarkowy jest przede wszystkim niezwykle czułym, ale i bardzo dokładnym urządzeniem mierniczym. Można nim wykonywać bardzo wiele różnych prac inżynieryjnych czy budowlanych. Co ważne wysokościomierze są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, a to urządzenie miernicze nie będzie skrywało przed nami żadnych tajemnic.

Właścicielami wysokościomierzy są najczęściej różnego rodzaju firmy lub przedsiębiorstwa prowadzące usługi miernicze, inżynieryjne, związane z technologią budowlaną czy prowadzące budowę maszyn lub części do nich. Nawet w medycynie wysokościomierze są wykorzystywane np. do produkcji sprzętu ortopedycznego.

Dla amatorów majsterkowania i tak zwanej ‘inżynierii domowej’ wysokościomierz może być przydatnym urządzeniem mierniczym. Wystarczy powiedzieć, że dzięki niemu można wykonywać bardzo dokładne pomiary często miniaturowych konstrukcji. Suwmiarki przydają się, więc w domowym warsztacie i dlatego coraz więcej zainteresowanych chce je mieć w swoim domowych skrzynkach na narzędzia.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl